Drzewo życia — symbol uziemienia i łączności z wszechświatem

wpis w: Porady | 0

Jestem artystą. Od tego w zasadzie powinien rozpocząć ten artykuł. Od lat zajmuję się malowaniem obrazów olejnych, a od niedawna podjąłem także próbę produkcji najróżniejszych dekoracji z drewna, jak również akcesoriów kuchennych z tego surowca. Zachęcam w tym miejscu do odwiedzenia mojego sklepu internetowego Cuda z Deski. Jednak uważam, że drewno to nie tylko materiał, to także potężny symbol, który występuje w praktycznie wszystkich kulturach i religiach. Warto zatem mówić o drzewach i ich znaczeniu. Moim zdaniem jest to tylko kolejny powód, aby otaczać się pięknymi przedmiotami wykonanymi właśnie z drewna, jak również produktami ukazującymi te rośliny w sposób symboliczny, np. w formie biżuterii. 

Jeśli spojrzymy na naturę szerzej, to szybko zauważymy, że to właśnie drzewa stanowią jej swoistą koronę. Są one długowieczne i od zawsze wzbudzają zainteresowanie ludzi. Myślę, że śmiało można nazywać je cudami — są majestatyczne i w doskonały sposób ukazują całe koło roku i krąg życia. Nie dziwne jest więc, że tak często wybierano je jako oś np. w religijności. 

Drzewo życia przez pryzmat kultury

Najczęściej jest tak, że Drzewo Życia przedstawia się jako coś wielkiego, z rozłożystymi gałęziami sięgającymi nieba. Jednocześnie na wielu rycinach alchemicznych można zauważyć, że równie wiele uwagi poświęca się korzeniom. Wynika to z prostego względu. Wszechświat zawsze dąży do równowagi. Dlatego jeśli cokolwiek wyrasta na ogromne, ale nie ma odpowiedniego ukorzeniania czy też właśnienuzaiemienia, to zawsze upadnie z hukiem. Żeby wybudować trwały dom, trzeba najpierw zadbać o porządne fundamenty. W przeciwnym wypadku widmo klęski jest wyjątkowo bliskie. 

Symbol drzewa możemy spotkać m.in. w:

  • chrześcijaństwie — mowa o Drzewie Życia rosnącym w ogrodzie Eden. W tej scenerii jest oni źródłem wszelkiego życia i stworzenia, a także symbolem wieczności oraz wolności od grzechu;
  • buddyzmie — chodzi o Drzewo Oświecenia, czyli Bhodi;
  • kulturze celtyckiej, gdzie drzewo stanowi alegorię innego, być może kosmicznego świata. Należy jednak pamiętać, że o Celtach nie wiemy nic „z pierwszej ręki”, ponieważ nie pozostawili oni po sobie żadnych pisanych źródeł;
  • judaizmie — w tym przypadku Drzewo Życia ma podtrzymywać i ożywiać istnienia i być zasadzone przez samego Boga;
  • islamie — mowa o Drzewie Nieśmiertelności opisanym w Koranie;
  • pismach starożytnego Egiptu — tu z kolei drzewo było równo symbolicznym ukazaniem śmierci, jak i obfitości. Ponownie pień symbolizuje środek wszechświata, a gałęzie to wyrażenie niebios. Korzenie natomiast należy rozumieć jako podziemia;
  • kulturze ludów afrykańskich — np. baobaby ze względu na to, iż gromadzą wodę i owocują nawet podczas ekstremalnej suszy, pomagają przeżyć ludziom. Z tego powodu są one postrzegane jako Drzewa Życia. 

To oczywiście nie wszystko. Symbolika drzewa jest znana na całym świecie i stanowi motyw przewodni w niemal każdej strukturze religijnej.  

Symbolika drzewa w pigułce

Drzewo w ujęciu symbolicznym to przede wszystkim alegoria wszystkich elementów znajdujących się we wszechświecie. Korzenie dosięgają najgłębszych warstw gleby, korona zaś pnie się do nieba. To po prostu wyrażenie tego, że każdy pobiera pokarm od Matki Ziemi, ale czerpie jednocześnie życiodajną energię od słońca oraz księżyca. 

Każdy raczej zna określenie „drzewo genealogiczne”. To nie jest przypadkowa nazwa. W symbolice drzewo to także sposób ukazania przodków, płodności oraz wartości rodzinnych. 

Ciekawą interpretacją symboliki drzewa są także zagadnienia takie jak:

  • siła i wzrost — tu chyba kodowanie jest dość proste, ponieważ drzewo w istocie jest silne i wysokie. Ponownie należy zwrócić uwagę na kwestie związaną z jego uziemieniem, którym są korzenie;
  • wyjątkowość — w wielki kulturach drzewo wyraża po prostu rozwój człowieka;
  • odrodzenie i/lub nieśmiertelność;
  • pokój — wynika to z faktu, że przebywanie wśród drzew przynosi ogromną ulgę i samo w sobie jest dość relaksujące. 

Zaczynając odczytywać symbolikę drzew, można nauczyć się wiele o życiu. Dzięki nim jesteśmy w stanie sobie nieustannie przypominać o najróżniejszych jego aspektach. 

Symbol życia zakodowany w drzewie?

Warto zaznaczyć, że symbol Drzewa Życia jest uniwersalny i każdy może go nosić i korzystać z zawartej w nim wiedzy. Warto nieustannie zwracać uwagę na istotę uziemiania, ale jednocześnie znajdować czas na uczenie się o energiach płynących z ciał niebieskich. 

Drzewo może być doskonałym amuletem, co zresztą podkreśla fakt, iż tak często było ono wykorzystywane wśród rozmaitych kultur z całego świata. 

W tym miejscu raz jeszcze zachęcam Państwa do odwiedzenia mojego sklepu internetowego Cuda z Deski, gdzie znajdziecie ręcznie wykonane akcesoria kuchenne. Wszystko oczywiście z drewna. Zaznacza, że już samo otaczanie się tym surowcem pozytywnie wpływa na ludzkie samopoczucie.